Tuje, czyli żywotniki, te bardziej popularną nazwę zawdzięczają łacińskiemu (Thuja). Żywotnik należy do rodziny cyprysowatych w klasie roślin iglastych. Drzewa i krzewy, jeśli nie są przycinane, potrafią osiągać wysokość nawet 70 metrów. Mają stożkowate korony, a zimozielone igły okrywają gałązki nakrzyżlegle.
Tuje to rośliny zimozielone, co oznacza, że nie zrzucają igieł na zimę. Pozostając zielone na zimę, stanowią dobry wybór np. na wiecznie zielony żywopłot.
Jesienią, kiedy liście opadną, tuje wciąż są ozdobą ogrodów czy tarasów i w zależności od odmiany przybierają różne barwy. Ich igły wybarwiają się na ciemno, jasnozielone czy wręcz żółtawe odcienie. Tuje szybko rosną, osiągają nawet 30 cm przyrosty w ciągu roku. Oznacza to, że 10-letnia tuja może mieć 2,5 metra wysokości.
Tuje wymagają gleby o obojętnym do lekko kwaśnego odczynu. pH gleby powinno oscylować w granicach 6,0 a 7,5. Dobrym sąsiedztwem żywotników w ogrodzie będą hortensje i różaneczniki. Ze względu na wymagania co do gleby, tuje nie powinny rosnąć obok lawendy, bukszpanu, czy cisów.
Tuje zdecydowanie preferują dużą wilgotność, Jednak między podlewaniami warto dopuścić do wyschnięcia ziemi, zapobiegniemy tym samym ewentualnemu gniciu korzeni.
Żywotniki najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych. Duże nasłonecznienie nie oznacza zdecydowanie gorszej wzrostu pod warunkiem obfitego podlewania. Tuje na bardzo nasłonecznionych stanowiskach szybciej wysychają i wymagają podlewania szczególnie w słoneczne i upalne letnie dni.
Zaleca się, żeby żywotniki sadzić po okresie ryzyka przymrozków, czyli w kwietniu, nawet w maju. Drugim popularnym terminem jest jesień. Należy tu jednak pamiętać, aby zrobić to około 6 tygodni przed prognozowanymi przymrozkami. Optymalny termin jesienny przypada na koniec września lub początek października.
W sklepach ogrodniczych dostępne są sadzonki w doniczkach, co pozwala na sadzenie żywotników przez cały okres wegetatywny. Należy pamiętać o obfitym podlaniu zaraz po posadzeniu oraz regularnym podlewaniu przez jakiś czas po posadzeniu.
Obfitość nawilżania gleby oraz długość podlewania po posadzeniu należy dostosować do warunków pogodowych. Pamiętać jednak leży, aby latem szczególnie w okresach wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia, podlewać rośliny rankiem lub po zachodzie słońca.
Wszystkie odmiany wysadzanych w naszym klimacie żywotników są zimozielone. W zależności jednak od przeznaczenia warto wybrać taką odmianę, która idealnie wpisze się w ogród i otoczenie, i spełni oczekiwania ogrodnika.
Najpopularniejszymi tujami w polskich ogrodach są odmiany Szmaragd i Brabant. Obie odmiany bardzo szybko rosną, sprawdzą się jako rośliny żywopłotowe, ale są między nimi pewne różnice.
Odmiana Szmaragd osiąga wysokość do 6 metrów. Pokrój rośliny jest bardzo regularny. Przypomina stożek lub kolumnę, co dodaje wrażenie eleganckiego wyglądu ogrodom.
Łuski tui odmiany Szmaragd nie brązowieją na zimę. Nie wymaga też ona przycinania dla zachowania pożądanego kształtu.
Odmiana Brabant w odróżnieniu od tui odmiany Szmaragd cechuje się brązowiejącymi na zimę łuskami. Tuja Brabant ma bardziej rozłożysty pokrój i jasnozieloną koronę.
Tuja odmiany Brabant rośnie nieco szybciej niż odmiana Szmaragd. Odmiana Brabant w ramach pielęgnacji i regulacji pokroju częściej też jest przycinana.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl