Uprawa dyni może dać nawet początkującym ogrodnikom dużą satysfakcję z uprawy i obfitych zbiorów. Dynia jest warzywem bogatym w składniki mineralne i witaminy oraz błonnik. Dynia jest wspaniałym dodatkiem do wielu dań takich jak zupy, gulasze, a nawet pasztet.
Ważne, aby wybrać odpowiednią odmianę dyni, dbać o prawidłowy wzrost i rozwój dyni, aby jesienią zebrać dorodne owoce. Na rynku, dostępnych jest wiele różnych odmian dyni.
Wybór odpowiedniej odmiany zależy od preferencji, dostępności miejsca w ogrodzie i przeznaczenia. Dynie w zależności od odmiany różnią się wielkością liści i owoców, smakiem, kolorem, kształtem.
Jeśli miejsce w ogrodzie jest ograniczone, można zdecydować się na odmiany dyni o mniejszych owocach. Można też wybrać dynie, których owoce będą miały nietypową, oryginalną skórkę lub inny niż pomarańczowy, kolor miąższu.
Najczęściej uprawianą w ogrodach jest dynia olbrzymia. Jest to odmiana o ogromnych osiągających nawet do 100 kg owocach. Owoce dyni zbierane jesienią mogą być przechowywane nawet kilka miesięcy po zbiorze i nie tracą walorów smakowych.
Również bardzo popularną w ogrodach jest dynia zwyczajna. Jej owoce osiągają nieco mniejsze rozmiary, do 50 kg.
Do nietypowych, ale dość często uprawianych odmian dyni należą:
Na rynku dostępne są gotowe sadzonki różnych odmian dyni. Można również samodzielnie przygotować rozsadę. Jeśli rozsada będzie przygotowywana samodzielnie, trzeba zadbać o jej wyhodowanie odpowiednio wcześniej.
Dynia należy do warzyw, których okres wegetacji jest dłuższy niż innych popularnych warzyw np. ogórka. Należy to uwzględnić, planując przygotowanie własnej rozsady. Biorąc to pod uwagę, nasiona dyni na rozsadę można je wysiać już na początku roku.
Dynia potrzebuje żyznej gleby. Do rozsady można użyć gleby przemieszanej z obornikiem lub kompostem, lub gotowego podłoża do warzyw. W napełnionych podłożem niewielkich doniczkach należy wysiać nasiona dyni. Głębokość umieszczenia nasion nie powinna przekraczać 2,5 cm. Po wysianiu nasion rozsadę należy umieścić na słonecznym parapecie lub w innym dobrze oświetlonym miejscu. Należy oczywiście regularnie, ale niezbyt obficie podlewać sadzonki dyni.
Optymalna temperatura, w której nasiona powinny wykiełkować w ciągu około tygodnia, to około 20 st. C. Aby zapewnić stałą i temperaturę i wilgotność gleby, doniczki z rozsadą dyni można na początkowym etapie przykryć szczelnym, ale przeźroczystym przykryciem.
Po skiełkowaniu nasion dyni przykrycie można usunąć, ale rozsada w dalszym ciągu powinna mieć słoneczne i ciepłe stanowisko oraz być regularnie podlewana.
Dynia jest rośliną ciepło i światłolubną. Nie rośnie dobrze w chłodzie i cieniu. Do uprawy warto wybrać słoneczne miejsce w ogrodzie. Mając na względzie długi okres wegetacji dyni, miejsce jej uprawy nie powinno być zacieniane przez inne, wyższe rośliny rosnące w ogrodzie.
Dynia w ogrodzie może być posadzona z sadzonek, ale można ją też wysiać z nasion bezpośrednio do gleby. Jeśli decydujemy się sadzić dynię wprost do gleby, musimy wstrzymać się do momentu, kiedy grunt na głębokości około 10 cm będzie miał temperaturę około 8-10 st. C. Gleba osiąga tę temperaturę mniej więcej w drugiej połowie maja.
Taki sam termin- drugą połowę maja, przyjmuje się na sadzenie wcześniej przygotowanej rozsady dyni, do gruntu. Kluczowym kryterium jest brak przymrozków. W zależności od regionu termin ten może przypaść odrobinę później lub wcześniej. Należy jednak pamiętać o hartowaniu sadzonek przed sadzeniem dyni w docelowe miejsce w ogrodzie. Polega ono na stopniowym przyzwyczajaniu rośliny do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, rośliny należy wynosić na zewnątrz w ciągu dnia i chować na noc. Hartowanie należy przyprowadzać przez około tydzień przed planowanym sadzeniem rośliny w ogrodzie.
Dynia jest warzywem, które do prawidłowego wzrostu, zawiązywania kwiatów i obfitego owocowania potrzebuje żyznej gleby. Przygotowanie do sadzenia to również uszykowanie podłoża. W miejscach, gdzie sadzone lub siane będą dynie, należy wykopać dołek i zadbać o odpowiednie nawożenie, czyli obficie wypełnić go kompostem lub obornikiem, aby użyźnić glebę.
Sadzonki dyni należy wsadzić w odpowiedniej odległości, uwzględniając przestrzeń potrzebną do rozwoju dość dużych liści, kwiatów, a następnie dużych owoców. Odległość między roślinami zależy od odmiany- rozmiaru owoców, ale przyjmuje się, że rośliny powinny rosnąć oddalone od siebie nawet o około 2-3 m.
Pielęgnacja uprawy nie jest bardzo wymagająca. Rośliny należy podlewać raz w tygodniu. Jeśli temperatura powietrza jest bardzo wysoka, a słońce mocno operuje, częstotliwość podlewania można zwiększyć do dwóch razy w tygodniu. Co ważne podlewając, należy zwrócić uwagę, aby podlewać glebę pod rośliną, a nie liście dyni. Zmniejszy to ryzyko chorób grzybowych.
Co dwa tygodnie warto powtórzyć nawożenie uprawą np. nawozem z dużą zawartością potasu. Potas jest szczególnie potrzebny w okresie, kiedy dynia zawiązuje kwiaty i owoce.
Dynie to warzywa stosunkowo odporne na porażenie chorobami i atak szkodników.
Aby zapobiegać i nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się chorób lub szkodników, warto zadbać o odpowiednie zmianowanie. Należy korzystać z zaprawionych dobrej jakości nasion do siewu, usuwać i niszczyć resztki roślin. Chorobami, które mogą wystąpić w uprawie dyni, są: mączniak prawdziwy, kanciasta plamistość liści, zgorzel siewek, parch bądź fuzaryjna zgorzel dyniowatych.
W przypadku wystąpienia chorób w uprawie należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, bezwzględnie stosując się przy tym do zaleceń i dawkowania, zawartych w etykiecie stosowania.
Dynia powinna być zbierana możliwie najpóźniej, aby uzyskać najlepszy smak owoców. Należy odcinać dynie, pozostawiając długą szypułkę przy owocu. Jeśli warunki pogodowe pozwalają, warto zostawić dynię na słońcu, aby skórka stwardniała. Zbiory można przechowywać w chłodnym miejscu.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl