Edit Content

Uprawa dyni – kiedy siać dynię

Uprawa dyni może dać nawet początkującym ogrodnikom dużą satysfakcję z uprawy i obfitych zbiorów. Dynia jest warzywem bogatym w składniki mineralne i witaminy oraz błonnik. Dynia jest wspaniałym dodatkiem do wielu dań takich jak zupy, gulasze, a nawet pasztet.

Uprawa dyni - kiedy siać dynię?
źródło: Canva

 

Wybór odmiany dyni

Ważne, aby wybrać odpowiednią odmianę dyni, dbać o prawidłowy wzrost i rozwój dyni, aby jesienią zebrać dorodne owoce. Na rynku, dostępnych jest wiele różnych odmian dyni.

Wybór odpowiedniej odmiany zależy od preferencji, dostępności miejsca w ogrodzie i przeznaczenia. Dynie w zależności od odmiany różnią się wielkością liści i owoców, smakiem, kolorem, kształtem.

Jeśli miejsce w ogrodzie jest ograniczone, można zdecydować się na odmiany dyni o mniejszych owocach. Można też wybrać dynie, których owoce będą miały nietypową, oryginalną skórkę lub inny niż pomarańczowy, kolor miąższu.

Najczęściej uprawianą w ogrodach jest dynia olbrzymia. Jest to odmiana o ogromnych osiągających nawet do 100 kg owocach. Owoce dyni zbierane jesienią mogą być przechowywane nawet kilka miesięcy po zbiorze i nie tracą walorów smakowych.

Również bardzo popularną w ogrodach jest dynia zwyczajna. Jej owoce osiągają nieco mniejsze rozmiary, do 50 kg.

Do nietypowych, ale dość często uprawianych odmian dyni należą:

  • dynia piżmowa - ma ona kształt gruszki, należy do tych średniej wielkości dyń. Jej uprawa w ogrodzie nie zajmie dużo miejsca. Ma słodki miąższ i można ją wykorzystać jako dodatek do słodkich i słonych dań jak zupy i placki dyniowe.
  • dynia makaronowa - ma podłużne owoce. Charakteryzuje się tym, że po ugotowaniu miąższ rozpada się na włókna, które przypominają makaron.

Czy trzeba samemu siać dynię?

Na rynku dostępne są gotowe sadzonki różnych odmian dyni. Można również samodzielnie przygotować rozsadę. Jeśli rozsada będzie przygotowywana samodzielnie, trzeba zadbać o jej wyhodowanie odpowiednio wcześniej.

Kiedy siać dynię z nasion, aby rozsada był gotowa na czas

Dynia należy do warzyw, których okres wegetacji jest dłuższy niż innych popularnych warzyw np. ogórka. Należy to uwzględnić, planując przygotowanie własnej rozsady. Biorąc to pod uwagę, nasiona dyni na rozsadę można je wysiać już na początku roku.

Dynia potrzebuje żyznej gleby. Do rozsady można użyć gleby przemieszanej z obornikiem lub kompostem, lub gotowego podłoża do warzyw. W napełnionych podłożem niewielkich doniczkach należy wysiać nasiona dyni. Głębokość umieszczenia nasion nie powinna przekraczać 2,5 cm. Po wysianiu nasion rozsadę należy umieścić na słonecznym parapecie lub w innym dobrze oświetlonym miejscu. Należy oczywiście regularnie, ale niezbyt obficie podlewać sadzonki dyni.

Optymalna temperatura, w której nasiona powinny wykiełkować w ciągu około tygodnia, to około 20 st. C. Aby zapewnić stałą i temperaturę i wilgotność gleby, doniczki z rozsadą dyni można na początkowym etapie przykryć szczelnym, ale przeźroczystym przykryciem.

Po skiełkowaniu nasion dyni przykrycie można usunąć, ale rozsada w dalszym ciągu powinna mieć słoneczne i ciepłe stanowisko oraz być regularnie podlewana.

Kiedy siać dynię w ogrodzie

Dynia jest rośliną ciepło i światłolubną. Nie rośnie dobrze w chłodzie i cieniu. Do uprawy warto wybrać słoneczne miejsce w ogrodzie. Mając na względzie długi okres wegetacji dyni, miejsce jej uprawy nie powinno być zacieniane przez inne, wyższe rośliny rosnące w ogrodzie.

Dynia w ogrodzie może być posadzona z sadzonek, ale można ją też wysiać z nasion bezpośrednio do gleby. Jeśli decydujemy się sadzić dynię wprost do gleby, musimy wstrzymać się do momentu, kiedy grunt na głębokości około 10 cm będzie miał temperaturę około 8-10 st. C. Gleba osiąga tę temperaturę mniej więcej w drugiej połowie maja.

Kiedy sadzić dynię?

Taki sam termin- drugą połowę maja, przyjmuje się na sadzenie wcześniej przygotowanej rozsady dyni, do gruntu. Kluczowym kryterium jest brak przymrozków. W zależności od regionu termin ten może przypaść odrobinę później lub wcześniej. Należy jednak pamiętać o hartowaniu sadzonek przed sadzeniem dyni w docelowe miejsce w ogrodzie. Polega ono na stopniowym przyzwyczajaniu rośliny do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, rośliny należy wynosić na zewnątrz w ciągu dnia i chować na noc. Hartowanie należy przyprowadzać przez około tydzień przed planowanym sadzeniem rośliny w ogrodzie.

Dynia jest warzywem, które do prawidłowego wzrostu, zawiązywania kwiatów i obfitego owocowania potrzebuje żyznej gleby. Przygotowanie do sadzenia to również uszykowanie podłoża. W miejscach, gdzie sadzone lub siane będą dynie, należy wykopać dołek i zadbać o odpowiednie nawożenie, czyli obficie wypełnić go kompostem lub obornikiem, aby użyźnić glebę.

Sadzonki dyni należy wsadzić w odpowiedniej odległości, uwzględniając przestrzeń potrzebną do rozwoju dość dużych liści, kwiatów, a następnie dużych owoców. Odległość między roślinami zależy od odmiany- rozmiaru owoców, ale przyjmuje się, że rośliny powinny rosnąć oddalone od siebie nawet o około 2-3 m.

Uprawa dyni - pielęgnacja

Pielęgnacja uprawy nie jest bardzo wymagająca. Rośliny należy podlewać raz w tygodniu. Jeśli temperatura powietrza jest bardzo wysoka, a słońce mocno operuje, częstotliwość podlewania można zwiększyć do dwóch razy w tygodniu. Co ważne podlewając, należy zwrócić uwagę, aby podlewać glebę pod rośliną, a nie liście dyni. Zmniejszy to ryzyko chorób grzybowych.

Co dwa tygodnie warto powtórzyć nawożenie uprawą np. nawozem z dużą zawartością potasu. Potas jest szczególnie potrzebny w okresie, kiedy dynia zawiązuje kwiaty i owoce.

Choroby dyni

Dynie to warzywa stosunkowo odporne na porażenie chorobami i atak szkodników.

Aby zapobiegać i nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się chorób lub szkodników, warto zadbać o odpowiednie zmianowanie. Należy korzystać z zaprawionych dobrej jakości nasion do siewu, usuwać i niszczyć resztki roślin. Chorobami, które mogą wystąpić w uprawie dyni, są: mączniak prawdziwy, kanciasta plamistość liści, zgorzel siewek, parch bądź fuzaryjna zgorzel dyniowatych.

W przypadku wystąpienia chorób w uprawie należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, bezwzględnie stosując się przy tym do zaleceń i dawkowania, zawartych w etykiecie stosowania.

Kiedy rozpocząć zbiór dyni?

Dynia powinna być zbierana możliwie najpóźniej, aby uzyskać najlepszy smak owoców. Należy odcinać dynie, pozostawiając długą szypułkę przy owocu. Jeśli warunki pogodowe pozwalają, warto zostawić dynię na słońcu, aby skórka stwardniała. Zbiory można przechowywać w chłodnym miejscu.

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - krzew liściasty
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - co warto o nim wiedzieć
Dynia - poznaj najpopularniejsze odmiany i rodzaje dyni
Dynia - najpopularniejsze odmiany i rodzaje dyni
Funkie - jaką odmianę wybrać?
Funkia (Hosta) - wybierz dla niej idealne miejsce w ogrodzie
Barwinek Pospolity ozdoba do Twojego ogrodu
Barwinek pospolity (Vinca minor) - niepozorna ozdoba ogrodu
Zapobieganie i kontrola chorób malin
Jakie są najważniejsze choroby malin?
Jeżówka purpurowa - co warto wiedzieć?
Co warto widzieć o jeżówce purpurowej (Echinacea purpurea)?
Dereń biały - krzew liściasty ogrodowy
Dereń biały - Cornus alba w Twoim ogrodzie
Magnolia odmiany i uprawa
Magnolia - odmiany i uprawa
Jodła koreańska co warto o niej wiedzieć
Jodła koreańska - Abies koreana co warto o niej wiedzieć?
Przycinanie traw ozdobnych
Przycinanie traw ozdobnych
Hortensja ogrodowa -odmiany i pielęgnacja
Hortensja - odmiany i pielęgnacja
Tuje to rośliny zimozielone
Tuje, czyli żywotniki
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy wykonać jesienne nawożenie trawnika
Nawożenie trawnika jesienią
Lawenda w ogrodzie
Lawenda w ogrodzie
Zaraza ziemniaka na pomidorach
Zaraza ziemniaczana na pomidorach
Rozsada ogórków kiedy siać?
Kiedy siać ogórki do gruntu
Kiedy sadzić pomidory do gruntu
Kiedy sadzić pomidory do gruntu - co ile sadzić pomidory?
Jakie są najpopularniejsze choroby róży
Choroby róż - zwróć uwagę na liście
Uprawa dyni - kiedy siać dynię?
Uprawa dyni - kiedy siać dynię
Jakie zioła do ogrodu
Zioła w ogrodzie, jakie zioła do ogrodu wybrać
Jak przycinać róże
Jak przycinać róże?
Jakie korzyści daje wertykulacja trawnika
Wertykulacja trawnika
Uprawa papryki
Uprawa papryki - jak sadzić paprykę
Sadzenie czosnku
Uprawa czosnku - sadzenie
Kiedy siać pomidory na rozsadę
Kiedy siać pomidory na rozsadę?
Nawóz wiosenny do trawy
Nawóz wiosenny do trawy - nawożenie trawnika