Edit Content

Uprawa papryki – jak sadzić paprykę

Papryka to roślina jednoroczna. Jeśli zapewnić papryce odpowiednie warunki, może być uprawiana w ogrodzie, w szklarni i w donicach na balkonie. To lubiane warzywo potrzebuje żyznej ziemi, wysokiej temperatury i dużo słońca.

Uprawniane są różne odmiany papryki. Odmiany można podzielić na te o słodkim i ostrym smaku owoców. Słodkie papryki to najczęściej powszechnie uprawiane odmiany takie jak Ożarowska, Barbórka, czy Sakura. Ostre odmiany spotykane najczęściej w ogrodach i szklarniach to: Cayenne i Jalapeno.

Uprawa papryki
źródło: Canva

 

Uprawa papryki w gruncie wymaga żyznej gleb

Uprawa papryki da dorodne owoce, jeśli warzywo uprawiane będzie na żyznej ziemi. Podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe, potrzebne do rozwoju na każdym etapie wzrostu rośliny. Aby zapewnić wymaganą żyzność, zaleca się, aby przed sadzeniem rozsady zastosować nawóz organiczny. Dobrze sprawdzi się przemieszanie gleby z obornikiem lub kompostem. Nawóz organiczny wniesie do gleby składniki pokarmowe. Poprawi też strukturę podłoża, co pozytywnie wpłynie na zatrzymywanie wodny w glebie i dostępność powietrza.

Papryka jest warzywem o dość dużych wymaganiach pokarmowych. W jej uprawie zaleca się stosować nawóz wieloskładnikowy co 2-3 tygodnie. Naturalny nawóz jak obornik czy kompost zastosowanie przed sadzeniem lub siewem papryki, wniosą do gleby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, ale może być ich za mało. Należy jednak pamiętać, aby zachować umiar. Przenawożenie nie wpłynie pozytywnie na rozwój liści czy owoców papryki. Może objawiać się żółknięciem liści, zahamowaniem wzrostu i w konsekwencji mniejszym plonem owoców.

Do uprawy papryki warto wybrać miejsce w ogrodzie, które będzie dobrze nasłonecznione. Stanowisko uprawy powinno być też osłonięte od wiatru.

Jak przygotować rozsadę do uprawy papryki?

Warto wiedzieć, jak sadzić paprykę, aby dała satysfakcjonujące plony. Zasadniczo są dwie możliwości: można skorzystać z gotowych sadzonek lub samemu przygotować rozsadę.

Kiedy siać paprykę na rozsadę

Jeśli zapadła decyzja o samodzielnym przygotowaniu rozsady z nasion, warto zrobić to odpowiednio wcześnie i na właściwym podłożu. Odpowiedni termin do rozpoczęcia przygotowania rozsady to druga połowa marca. Sadzonki papryki będą miały wówczas wystarczająco dużo czasu na wzejście i wytworzenie pierwszych liści.

Jak sadzić paprykę?

Nasiona papryki należy wysiać do niewielkich doniczek. Do przygotowania rozsady papryki nada się podłoże do uprawy warzyw. Nasiona należy wysiać na głębokość około 0,5 cm. Rozsadę należy umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu. Nasiona papryki kiełkują w dość wysokiej temperaturze, bo 20- 25 st. C. Rozsadę należy regularnie podlewać. Po skiełkowaniu rośliny będzie można przepikować do oddzielnych doniczek.

Sadzonki wymagają zahartowania

Przed sadzeniem do gruntu, sadzonki papryki należy zahartować. Polega to na czasowym, regularnym i stopniowym "przyzwyczajaniu" sadzonek papryki do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz- w ogrodzie, szklarni czy na balkonie. Taki zabieg należy wykonywać przez przynajmniej 7 dni.

Kiedy zakładać uprawę papryki?

Niezależnie czy uprawa papryki zaczyna się od gotowej sadzonki, czy też od własnej rozsady, termin sadzenia roślin do gruntu w ogrodzie jest taki sam. Ze względu na to, że papryki są warzywami ciepło i światłolubnymi, paprykę należy sadzić do gleby w drugiej połowie maja. Newralgiczny jest moment, w którym mija ryzyko przymrozków. Przyjmuje się, że ten czas przypada po tak zwanej Zimnej Zośce (15 maja). Podłoże powinno być już "wygrzane" słońcem, ale jeszcze niesuche. Temperatura powietrza w nocy nie powinna spadać poniżej 10 st. C.

Kiedy sadzić paprykę pod osłonami?

W szklarni można zakładać uprawę nieco wcześniej. Temperatura w szklarni czy w tunelu foliowym jest wyższa niż na odsłoniętym stanowisku w ogrodzie. Warto jednak nawet w przypadku uprawy w szklarni, odczekać aż minie ryzyko przymrozków.

Jak sadzić paprykę?
źródło: Canva

Jak sadzić paprykę?

Oprócz tego, kiedy sadzić paprykę warto wiedzieć też jak sadzić paprykę, aby uprawa papryki przyniosła obfite plony.

Nie tylko liście papryki, jako część nadziemna, są ciepłolubne, również korzenie nie powinny mieć styczności z zimną glebą. Sadzonki papryki sadzi się na głębokości około 10 cm, aby uniknąć właśnie kontaktu z chłodniejszym podłożem.

Sadzonki z własnej uprawy oraz zakupione jako gotowe do sadzenia, należy ostrożnie wyjąć z doniczek, aby nie uszkodzić delikatnego jeszcze systemu korzeniowego młodej sadzonki papryki. Następnie w uprzednio przygotowane zagłębienia, sadzi się pojedyncze rośliny.

Rozstaw między sadzonkami powinien wynosić około 40-60 cm. Taka odległość od poszczególnych roślin w uprawie papryki da miejsce roślinom na swobodny rozwój, zapewni optymalne warunki nasłonecznienia i ograniczy ryzyko przenoszenia ewentualnych chorób.

Choroby papryki

Papryki są warzywami podatnymi na kilka chorób, które mogą powodować znaczne straty w plonach owoców.

Do najczęstszych chorób papryki można zaliczyć mączniak prawdziwy, objawiający się białym nalotem na łodygach, liściach i owocach papryki. Mączniak prawdziwy jest chorobą, której rozwojowi sprzyja duża wilgotność i wysoka temperatura.

Kolejną i stosunkowo często występującą chorobą papryki jest zgnilizna twardzikowa. Występuje głównie na roślinach uprawianych pod osłonami (szklarnia, tunele foliowe). Objawia się więdnącymi i zasychającymi liśćmi oraz owocami. Choroba występuje też na łodygach w postaci białego nalotu.

Z kolei chorobą papryki, atakującą w wilgotnych, ale chłodnych warunkach jest zaraza ziemniaczana. Objawia się brązowymi plamami. Atakuje ona owoce, ale również liście i łodygi papryki.

W przypadku wystąpienia chorób papryki należy jak najszybciej podjąć działania, aby zwalczyć patogen i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Konieczne może okazać się zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów fungicydowych, czy bakteriobójczych. Należy wówczas bezwzględnie przestrzegać instrukcji na etykiecie stosowania środka i zachować ostrożność podczas stosowania.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom papryki jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do rozwoju i wzrostu.

Można zapobiec chorobom papryki poprzez:

  • sadzenie zdrowych sadzonek
  • zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza między roślinami i utrudnienie ewentualnego przenoszenia choroby, sadząc papryki z zachowaniem zalecanego dostępu
  • regularne, ale nie nadmierne podlewanie uprawy
  • monitorowanie roślin pod kątem występowania ewentualnych objawów choroby papryki
  • w przypadku wystąpienia objawów należy usuwać objęte zmianami chorobowymi części rośliny

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - krzew liściasty
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - co warto o nim wiedzieć
Dynia - poznaj najpopularniejsze odmiany i rodzaje dyni
Dynia - najpopularniejsze odmiany i rodzaje dyni
Funkie - jaką odmianę wybrać?
Funkia (Hosta) - wybierz dla niej idealne miejsce w ogrodzie
Barwinek Pospolity ozdoba do Twojego ogrodu
Barwinek pospolity (Vinca minor) - niepozorna ozdoba ogrodu
Zapobieganie i kontrola chorób malin
Jakie są najważniejsze choroby malin?
Jeżówka purpurowa - co warto wiedzieć?
Co warto widzieć o jeżówce purpurowej (Echinacea purpurea)?
Dereń biały - krzew liściasty ogrodowy
Dereń biały - Cornus alba w Twoim ogrodzie
Magnolia odmiany i uprawa
Magnolia - odmiany i uprawa
Jodła koreańska co warto o niej wiedzieć
Jodła koreańska - Abies koreana co warto o niej wiedzieć?
Przycinanie traw ozdobnych
Przycinanie traw ozdobnych
Hortensja ogrodowa -odmiany i pielęgnacja
Hortensja - odmiany i pielęgnacja
Tuje to rośliny zimozielone
Tuje, czyli żywotniki
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy wykonać jesienne nawożenie trawnika
Nawożenie trawnika jesienią
Lawenda w ogrodzie
Lawenda w ogrodzie
Zaraza ziemniaka na pomidorach
Zaraza ziemniaczana na pomidorach
Rozsada ogórków kiedy siać?
Kiedy siać ogórki do gruntu
Kiedy sadzić pomidory do gruntu
Kiedy sadzić pomidory do gruntu - co ile sadzić pomidory?
Jakie są najpopularniejsze choroby róży
Choroby róż - zwróć uwagę na liście
Uprawa dyni - kiedy siać dynię?
Uprawa dyni - kiedy siać dynię
Jakie zioła do ogrodu
Zioła w ogrodzie, jakie zioła do ogrodu wybrać
Jak przycinać róże
Jak przycinać róże?
Jakie korzyści daje wertykulacja trawnika
Wertykulacja trawnika
Uprawa papryki
Uprawa papryki - jak sadzić paprykę
Sadzenie czosnku
Uprawa czosnku - sadzenie
Kiedy siać pomidory na rozsadę
Kiedy siać pomidory na rozsadę?
Nawóz wiosenny do trawy
Nawóz wiosenny do trawy - nawożenie trawnika